Ekonomi

Uludağ bu yıl cep yakacak

Türkiye’nin gözde kış turizmi merkezlerinden Uludağ’a döneme gün sayıyor. Uludağ’da tatil yapmak bu yıl cep yakacak.

Türkiye’nin kıymetli kayak merkezlerinden Uludağ’da, 10 Aralık’ta dönem açılışı gerçekleştirilecek. Geçtiğimiz haftalarda birinci karın düşmesi ile birlikte beyaz gelinliğini giyen Uludağ’da oteller ve pistlerde son hazırlıklar yapılıyor. Telesijeylerin son kontrolleri tamamlanırken, Türkiye ve dünyanın çeşitli ülkelerinden bu yılda Uludağ’a turist gelmesi bekleniyor. Otellerde bir gece konaklama bedelinin ortalama 4 bin lira olması beklenirken, skipass, kayak gereci kiralaması, öğrenmesi ve öbür masraflar bu fiyatın dışında tutuluyor. Kimi otellerde ise bu hizmetler fiyata dahil ediliyor.

Türkiye’de 400’den fazla üyesi ile kış turizmine hizmet veren Türkiye Kayak ve Snow Board Öğretmenleri Dernek Lideri Yahya Usta, iki dönem olduğu üzere bu yılda Uludağ’a erken kar yağdığını belirterek, “Kar geçen hafta yağdı, insanlar beyazı görünce Uludağ ve diğer dağlarımıza günü birlikte de olsa akın etti. İnsanların yurtdışına çıkmalarının zorlaşması ile birlikte ülkemizde kalması bizim için avantaj olacak. Son zamanlarda insanlar Bulgaristan, Avusturya’ya gitmekteydi. Ancak ülkemizde kalacaklar bu bizler için çok şad edici” diye konuştu.

Yurtdışından gelen turistlerin de her zaman avantajlı olduğunun altını çizen Usta, “Onlar gelecekler, tatilini yapacaklar. Buradan alışveriş yapacaklar ve ülkeye döviz girmiş olacak. Rusya, Almanya, Avusturya başta olmak üzere birçok ülkeden konuk bekliyoruz. Son yıllarda Arap ülkelerinden de turistler gelmeye başladı. Yazın da tesislerimiz açık ve onları dağda konuk ediyoruz. Arap ülkelerinde önemli bir potansiyel var. Bu potansiyeli ülkemizde ağırlarsak yatırımcılar, tesisler için bir avantajdır. Bizim vatandaşlarımız içinde yurt dışına çıkmaktansa Türkiye’nin kayak merkezleri daha avantajlı olacak” dedi.

“Erzurum Palandöken, Kayseri Erciyes, Kars Sarıkamış dağlarımızda büyüdüler. Uludağ her anlamda kış turizmin kalbi durumundadır” diyerek sözlerini sürdüren Usta, “Uludağ’ın İstanbul, Ankara, İzmir ile olan yakınlığı burayı bir adım öne geçiriyor. Konaklama yapmayanlar sabah gelip akşam dönebilirler. Ulaşım da çok rahatladı” ifadelerini kullandı.

Son zamanlarda yapılan koordinasyon toplantılarına davet edilmediklerini aktaran Usta, “Bizim o toplantılarda olmamız gerekiyor. Kar ve kayak öğretmeni olmadığı vakit bir şey olmuyor. Çok düzgün bir otel, tesis olabilir lakin kar yağmadığı vakit ve burada hizmet veren kayak öğretmenleri olmadığı vakit Uludağ’ın manası yoktur. Bizim burada total düşünmemiz gerekiyor. Tatilci otelde kalıyor ve önemli paralar ödüyor. Buna skipass hizmetinin de dahil edilmesi gerekiyor. Bizde isteriz ki bunu gözden geçirip, bizimle fikir alışverişi yapılmalıdır. Biz her türlü takviyeye vermeye aslında hazırız. Biz tatilci ile birebir teması olan insanlarız” dedi.

Bir ailenin 3-4 çocuğu ile tatile geldiği zaman konaklamanın bir külfet olduğunu sözlerine ekleyen Usta, “Kayak eğitmenliği, tesislerden çıkmak, otele verdikleri para da dahil olunca toplamda önemli bir ödeme yapmış oluyorlar. Bunları total düşünmek lazım. Biz kayak öğretmenleri olarak toplantı yaparak sayıları şişirmeden daha makul fiyatlarla insanları keyifli etmek üzere sıkıntımız var. Burada şunu da belirtmek istiyorum ki, Avrupalılar’dan çok süratli eğitim veriyoruz. 2 saatte kayak öğretiyoruz ki tatilciye kayağı sevdirip tekrar gelmesini sağlamayı amaçlıyoruz. Bu yıl sayılar elbette geçen yıl üzere olmayacak. Biraz daha sayılar yükselecek. Otellerde oda fiyatları geceliği ortalama 4 bin civarında olması bekleniyor. Lakin bunun içinde skipass, kayak hizmetleri dahil değil. Odada kalan kişi sayısına nazaran fiyatlar da değişebiliyor. 2 kişilik odalarda fiyatlar 4-5 bin civarında olması bekleniyor. Kişi başına bakarsak, otelde kalması, kayak gereci kiralaması, öğrenmesi ve öbür masraflarla 10 bin lirayı yakalayacaktır. Bunu söylemek zorundayız. Lakin bu sonuçta kanun değil. Bunun komiteyle konuşup orta yollar elbette bulunabilir. Her şeyi 4 ay içine sıkıştırıp, ‘Giderler fazla, bizde buradan hemen bu payı alalım’ olmamalı” şeklinde konuştu.

Bu yıl Uludağ ve Hakkari’ye erken kar yağdığını anlatan Yahya Usta, “Genelde en erken kar Uludağ ve Sarıkamış’a yağar ve buralardan en geç kalkar. Bu iki dağımızda da suni karlandırmak yok. Bu olmuş olsa, sezonu açmıştık. Erzurum’da dönem açıldı. Önemli bir yatırım bekleniyor. Büyük işletmeciler bunu göz önünde bulunduruyor, devletten de dayanak bekleniyor. Bunları yaparsak Avrupa başta olmak üzere Arap ülkeleri ve öbür yerlerden de turistler akın akın gelir. Yıllar evvel burada Balkan Şampiyonası yapılırdı. Dünya Şampiyonası’nın bir ayağı verilirdi. Burada uluslararası yarışmaların yapılması gerekiyor. Bursa’nın bu manada bunu isteyip ilgili kurumlardan bunu talep etmesi gerekiyor. Ayrıyeten pist güvenliğinin sağlanması lazım. Pist güvenliği yayaların parkurlarda dolaşmaması demektir. Bunun tedbirini almak gerekiyor. Uyum toplantılarından bu kararların çıkması gerekiyor. Kar uzun periyodik kalıyor fakat kalite olarak zayıf kalıyor. Işıklandırmanın da yapılarak stadyum üzere aydınlanması gerekiyor. Kayseri, Erzurum bunu yapıyorsa, Bursa’nın da yapması lazım” ifadelerini kullandı.

Türkiye Kayak ve Snow Board Öğretmenleri Dernek Başkanı Yahya Usta, son olarak Uludağ’ın 12 ay canlı kalması için, sportmenlerin kamp yapabilecekleri tesisleşmelerin hayata geçirilmesi gerektiğinin altını çizdi. – BURSA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu